Menu Zamknij

carVertical vs. CARFAX: Która Strona Ma Lepsze Raporty VIN?

Jeżeli chcesz zdecydować na której stronie lepiej zakupić raport VIN, to jesteś w dobrym miejscu.

Postanowiłem kupić jeden raport na stronie carVertical i jeden raport tego samego samochodu na stronie CARFAX i porównać na której stronie uzyskam więcej informacji na temat pojazdu.

Zapraszam do przeczytania artykułu.

Kilka słów o tym teście

Aby najbardziej rzetelnie przetestować carVertical i CARFAX, zdecydowałem zakupić raporty na obu stronach.

Zakupione raporty dotyczyły tego samego samochody- Peugeota 207, którego zakupiłem w 2020 roku, w 2021 roku uległ kolizji, w 2022 roku jego wrak został sprzedany, a w 2023 roku został naprawiony i zarejestrowany na nowego właściciela.

Można więc powiedzieć, że znam większość historii tego pojazdu, dlatego tym bardziej jestem ciekaw czy zdarzenia zostały zarejestrowane na obu stronach.

CarVertical vs. CARFAX: Ceny

Ceny raportów w carVertical nie są wygórowane. Przedstawiają się one następująco:

Dostępna jest również oferta dla biznesu, gdzie można hurtowo zakupić większą liczbę raportów.

CARFAX za jeden raport życzy sobie 79,99 zł, czyli 1 zł więcej niż carVertical. Za zakup trzech raportów zapłacimy na CARFAX już znacznie więcej niż w carVertical.

Jeżeli chodzi o cenę, to carVertical jest tańszy. Co prawda 1 zł taniej za jeden raport to żadna różnica, ale jeśli chcemy na przykład kupić 3 raporty na raz, to na carVertical zaoszczędzimy około 60 zł.

CarVertical vs. CARFAX: Kraj pochodzenia firmy

Obie firmy to firmy zagraniczne. CarVertical zlokalizowany jest na Litwie.

CARFAX to firma niemiecka.

CarVertical vs. CARFAX: Obsługa klienta

Jeżeli chodzi o obsługę klienta, to nie jest ona aż tak ważna, ponieważ zwykle kupujesz raport i możesz go od razu przejrzeć. Z reguły obsługa klienta nie dostaje wielu zapytań.

Jeżeli jednak masz jakieś pytania dotyczące raportów, czy chcesz zapytać o zwrot pieniędzy, to kontakt z firmą jest ważny.

W przypadku carVertical obsługa klienta wypada bardzo dobrze. Na wiadomość zwrotną nie musimy długo czekać i zwykle ktoś z obsługi klienta odpowie nam w przeciągu kilku godzin.

Jeśli chodzi o CARFAX, to wypada nieco gorzej. Firma wyraźnie pisze, że na odpowiedź od obsługi klienta poczekamy do dwóch dni, jednak support wywiązuje się ze swoich zadań i według moich doświadczeń dostaniemy odpowiedź na czas.

CarVertical vs. CARFAX: Interfejs

Jeżeli chodzi o wygląd strony internetowej, to również jest to kwestia drugorzędna i to, która strona jest ładniejsza i prostsza w obsłudze to raczej kwestia indywidualna.

CarVertical nadąża za trendami i strona wygląda bardzo nowocześnie oraz jest bardzo intuicyjna. Wszystko jest łatwe w użytkowaniu i proste w odnalezieniu. To dzięki niedawnej aktualizacji szaty graficznej.

Strona CARFAX nie jest może ultra nowoczesna, ale również jest intuicyjna i prosta. Bardzo dużym minusem jest jednak to, że niektóre elementy nie są przetłumaczone na język polski lub są przetłumaczone błędnie.

Dzięki ostatniej aktualizacji wyglądu oraz dużej intuicyjności dużo lepiej obsługiwało mi się stronę carVertical, która w kwestii interfejsu wygrywa z CARFAX.

CarVertical vs. CARFAX: Jakość raportów VIN

Przejdźmy do najważniejszego, czyli do jakości raportów historii pojazdu. Która firma radzi sobie z tym lepiej?

Jak już wspominałem na początku. Kupiłem ten sam raport VIN tego samego samochodu na obu stronach, aby porównać je i zdecydować z której ze stron dowiemy się więcej o przeszłości naszego pojazdu.

Dane o kradzieżach

Oba raporty zawierają dane o kradzieżach.

Tutaj screenshot z raportu carVertical.

A tutaj z CARFAX:

W zasadzie jedyną różnicą było to, że w carVertical załączono informację o tym, że dane o kradzieżach sprawdzono w 35 krajach. W CARFAX tak naprawdę nie wiemy ile baz przeszukano, dlatego mimo tego, że oba raporty miały informacje o kradzieżach, to w carVertical mamy po prostu więcej dodatkowych informacji.

Specyfikacja i wyposażenie

Specyfikacja i wyposażenie to informacje, które możemy również zdobyć w większości płatnych raportów, więc nie jest to tak bardzo istotne.

W raporcie z carVertical znajdziemy podstawowe dane na temat specyfikacji technicznej, takie jak moc układu napędowego, czy pojemność silnika. Znajdziemy też pełne wyposażenie samochodu, choć w moim przypadku nie zostało ono w pełni przetłumaczone.

Dział specyfikacji technicznej i wyposażenia w CARFAX jest dużo uboższy. Znajdziemy tutaj jedynie bardzo podstawowe dane, które zobaczysz na screenshocie poniżej. Jest tu mało danych i żadnych informacji o wyposażeniu.

Odczyty liczników

Odczyty liczników pozwalają stwierdzić, czy poprzedni właściciele cofali liczniki i czy są one autentyczne.

W carVertical zarejestrowano 4 odczyty liczników, które ładnie przestawiono na wykresie.

W CARFAX również znalazłem 4 odczyty.

Zapisy o uszkodzeniach

Jak już wspominałem, sprawdzany Peugeot uległ kolizji. W obu raportach mamy na ten temat informacje.

W carVertical zaprezentowano to w ten sposób.

A w CARFAX tak:

Znam skalę uszkodzeń tego samochodu i mogę stwierdzić, iż oba raporty dały radę. W obu raportach mamy podane dokładnie części, które zostały objęte uszkodzeniem, oraz obszar uszkodzeń. Myślę jednak, że wizualnie lepiej wygląd to w CARFAX, ponieważ uszkodzenia były po lewej stronie, a w carVertical wygląda to tak, jakby były po prawej.

Archiwalne zdjęcia pojazdu

Zapewne większość kupujących samochód chciałoby zobaczyć jego archiwalne zdjęcia.

Niestety, ani w carVertical, ani w CARFAX nie znalazłem zdjęć pojazdu.

A czy są one dostępne? Tak, raport ten wykupiłem również na innej stronie i znalazłem tam zdjęcia szkód samochodu. W podsumowaniu napiszę co to za strona.

Ogólna historia pojazdu

Oba raporty mają też zapisy z ogólnej historii pojazdu.

W carVertical istnieje 6 zapisów historycznych. Są to podstawowe dane, które możecie zobaczyć poniżej.

W raporcie CARFAX zdarzeń było 8 i te najważniejsze nie zostały pominięte.

Oba zapisy wykonały tu dostatecznie dobrą robotę, jednak szczegółowość obu raportów mogła być lepsza.

carVertical vs. CARFAX: Który raport lepszy?

Uważam, że carVertical wypadł nieco lepiej niż CARFAX. CarVertical jest tańszym raportem a jego główną przewagą w moim przypadku były informacje o wyposażeniu i specyfikacji pojazdu.

Jeżeli chcesz zakupić raport carVertical, możesz to zrobić, przechodząc na tę stronę.