Menu Zamknij

7 Najlepszych Stron do Sprawdzania VIN (Pełna Historia Pojazdu)

Czy wiedziałeś, że ponad 30% samochodów dostępnych na rynku wtórnym może mieć cofnięty przebieg?

Jeżeli myślisz o kupnie używanego samochodu, to jest spora szansa, że natkniesz się na pojazd, który ma zmanipulowany licznik przebiegu lub są z nim inne problemy, o których dotychczasowy właściciel nie wie lub nie chce mówić.

Abyś nie kupował pojazdu w ciemno, powstały strony do sprawdzania numeru VIN.

Te strony pozwalają na podstawie numeru VIN sprawdzić historię pojazdu, m.in. to czy pojazd był skradziony, autentyczność przebiegu oraz przeznaczenie pojazdu u poprzedniego właściciela.

W skrócie: 3 najlepsze strony do sprawdzania VIN

1. CarVertical: CarVertical to pewny wybór, jeśli chodzi o stronę do sprawdzania historii pojazdu. Korzysta z ponad 900 baz, dzięki temu z pewnością znajdzie niezbędne informacje i historiach pojazdu z Polski, Europy, oraz USA. Z CarVertical dowiesz się o liczbie właścicieli pojazdu, zapisów o kradzieżach, poznasz archiwalne zdjęcia czy ukryte uszkodzenia.

2. Autobaza: Autobaza to bardzo popularna strona, w której wyszukasz informacje o dowolnym pojeździe po numerze VIN lub rejestracji. Dodatkowo możesz dokupić wycenę pojazdu oraz dostajesz zniżki na kolejne zakupy raportów.

3. VinInspect: VinInspect będzie dobrym dla pojazdów z Europy, ale jeszcze lepiej sprawdzi historię aut z USA. Im więcej raportów kupimy, tym wyższe zniżki otrzymamy.

Porównanie najlepszych stron do sprawdzania VIN

Cena za raport Cena z 2 raporty Cena za 3 raporty Liczba sprawdzanych baz Sprawdzane regiony Gwarancja zwrotu pieniędzy
CarVertical 78,99 zł 99,98 zł 128,97 zł 900+ Europa, USA Tak, do 30 dni
Autobaza 63,90 zł 115,02 zł 166,14 zł 15 Europa, USA Brak
Vin Inspect $14.99 $29.98 $44.97 Brak informacji Europa, USA Tak, do 14 dni
Epic Vin $14.99 $29.98 $44.97 Brak informacji USA Tak, do 14 dni
Autocheck $24.99 $49.98 $89.97 Brak informacji USA Tak, do 14 dni
CARFAX 79,99 zł 159,98 zł 199,99 zł Brak informacji Europa, USA, Kanada Tak, do 14 dni
Clear VIN $2.5+$20 w ramach subskrypcji $5+$20 w ramach subskrypcji $7.5+$20 w ramach subskrypcji Brak informacji Europa, USA, Kanada Tak, w dowolnym momencie

1. CarVertical

Plusy:

-Korzysta z około 900 różnych baz
-Nowoczesny interfejs
-Zniżki przy zakupie 2 lub 3 raportów

Minusy:

-Cena za 1 raport wyższa niż u większości konkurencji

Raporty CarVertical sprawdzają m.in. liczbę właścicieli pojazdu, zapisy o kradzieżach, archiwalne zdjęcia czy ukryte uszkodzenia. Nowa technologia blockckchain przeciwdziała manipulacji raportów. Musimy liczyć się z tym, że choć liczba aut w bazie CarVertical stale rośnie, to nie każdy samochód znajdziemy na stronie. Jeśli więc kupujesz pojazd, który ma powyżej 10 lat, istnieje prawdopodobieństwo, że dowiesz się o nim jedynie podstawowych informacji jak np. wyposażenie czy typowe usterki.

1 raport CarVertical to cena 78,99 zł. Kupując 2 raporty, zapłacimy 49,99 zł za jeden, więc jest to opcja bardziej opłacalna. Jest też opcja kupienia 3 raportów w cenie 42,99 zł za każdy. Przydałaby się jeszcze oferta dla dealerów.

CarVertical to z pewnością najpopularniejszy dekoder numerów VIN w naszym kraju głównie dzięki promocji wśród twórców internetowych. Portal korzysta z dziesiątek źródeł wiarygodnych informacji o samochodach, więc możemy mieć pewność, że dane auta są prawdziwe.

Cała recenzja CarVertical znajduje się tutaj.

2. Autobaza

Plusy:

-Polska firma
-Zniżka na zakup kolejnego raportu
-Możliwość znalezienia raportu po tablicach

Minusy:

-Wygląd strony wymaga unowocześnienia

Autobaza również cieszy się dużą popularnością w kwestii sprawdzania historii pojazdu. Historię sprawdzimy wpisując nie tylko numer VIN, ale i poprzez numery tablic rejestracyjnych pojazdu.

Raporty Autobazy oprócz podstawowych parametrów informują nas o historii kradzieży, historii kolizji, zdjęciach archiwalnych, czy chronologicznej historii pojazdu.

Oprócz tego, do raportu możemy zamówić produkt dodatkowy, który jest wyceną wartości pojazdu w cenie 1 zł. Z pewnością jako kupujący znamy przybliżoną wartość naszego potencjalnego samochodu, jednak jest to fajny dodatek.

Autobaza pobiera informacje z wielu źródeł, między innymi z Urzędu Dozoru Technicznego, Polskiego Rejestru Pojazdów, czy Centralnej Ewidencja Pojazdów i Kierowców.

Jak Autobaza wypada cenowo? 1 raport kosztuje 63,90 zł. Przy zakupie raportu dostajesz 20% zniżki na kolejny.

3. VinInspect

Plusy:

-Zwrot pieniędzy w przypadku niezadowolenia
-Oficjalne źródło danych NMVTIS
-Duże zniżki na większe ilości raportów

Minusy:

-Płatność w dolarach
-Przeznaczony głównie do samochodów z USA

VinInspect to jedna z najlepszych stron do sprawdzania numeru VIN. Powstała w 2015 roku i od tego czasu przyciąga osoby kupujące samochód niską ceną oraz wysoką dokładnością raportów. Jest to doskonałe narzędzie zarówno dla indywidualnych kupujących jak i dealerów.

VinInspect pozwala na sprawdzenie raportów z przeglądów pojazdu, zdjęcia samochodu, które były publikowane na wcześniejszych aukcjach kilka lat temu, stan przebiegu, informacje o oszustwach i wiele więcej. Dodatkowo VinInspect ma dostęp do jednego z największych źródeł danych dotyczących używanych pojazdów, które gromadzi informacje z aukcji pojazdów uszkodzonych, firm holowniczych, złomowisk i firm ubezpieczeniowych.

Ceny raportów VinInspect:

1 raport- $14.99
4 raporty- $29.99
16 raportów- $84.99


4. EpicVin

Plusy:

-Indywidualna oferta dla dealerów
-Aukcje z samochodami na sprzedaż
-Dobre opinie klientów

Minusy:

-Niektóre elementy stronie nieprzetłumaczone na język polski
-Sprawdzanie danych tylko z 70 baz

Jeżeli kupujesz samochód sprowadzony z USA, to dobrą opcją może być EpicVin. Portal wykorzystuje bazę danych NMVTIS, która jest jedną z największych w USA, więc istnieje duża szansa, że dane o Twoim samochodzie będą prawidłowe.

EpicVin umożliwia standardowo sprawdzenie stanu licznika, historię wypadków, zaplanowane akcje serwisowe, historię sprzedaży i właścicieli. Strona ma bardzo nowoczesny wygląd i jest intuicyjna.

Im więcej raportów kupisz, tym więcej zaoszczędzisz. 1 raport to wydatek $14.99, za 4 zapłacisz $28.17, a za 16 $86.34.


5. AutoCheck

Plusy:

-Wyszukiwanie również po rejestracji
-Zaufana firma
-Szybki dostęp do raportów

Minusy:

-Strona dostępna tylko w języku angielskim
-Tylko na rynek amerykański i kanadyjski

AutoCheck to kolejna strona do sprawdzania VIN, która specjalizuje się w samochodach sprowadzanych z Kanady oraz USA. W AutoCheck kładzie się nacisk na uzyskanie jak najdokładniejszych informacji o niezgłoszonych usterkach i problemach samochodu.

W AutoCheck możesz sprawdzić historię pojazdu ponad 500 milionów samochodów. Możesz dowiedzieć się na przykład o zgłoszonych szkodach, odczytach z licznika, raportach z wypadków czy informacjach o kradzieży.

Niestety, strona jest dostępna jedynie w języku angielskim. Cena jednego raportu to $24.99. Jeżeli zajmujesz się sprzedażą aut zza oceanu, to możesz pomyśleć o wykupie 25 lub 300 raportów, które kosztują odpowiednio $49.99 oraz $99.99.


6. CARFAX

Plusy:

-Skanuje bazy zarówno z Europy, jak i USA
-Intuicyjny interfejs
-Zniżki dla biznesu

Minusy:

-Wysokie ceny

CARFAX bardzo przykłada się do odnajdywania informacji o samochodach. W tym celu zasięga do blisko 100 000 źródeł danych! Początkowo serwis działał dla samochodów importowanych z USA, lecz teraz możesz sprawdzić historię auta praktycznie z każdego kraju w Europie.

Oczywiście należy liczyć się z tym, że CARFAX nie będzie miał w bazie każdego samochodu. Cena pojedynczego raportu to 79,99 zł, 3 raporty kosztują 199,99, a 5 299 zł.


7. ClearVin

Plusy:

-Możliwość sprawdzania VIN motocykli i kamperów
-Możliwość wykupu subskrypcji na raporty
-Program dla dealerów

Minusy:

-Nie przeszukuje wielu baz z Europy

ClearVin współpracuje z NMVTIS oraz Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Pozwala to na pozyskanie zaufanych informacji między innymi o właścicielach samochodu oraz kradzieżach. Można również sprawdzić historie ciężarówek, które jeździły po amerykańskich drogach.

ClearVin ma inną strategię cenową od konkurencji, ponieważ bazuje na subskrypcjach. Przykładowo możesz zakupić subskrypcje w cenie $20 i możesz wówczas sprawdzać raporty VIN po cenie $2.5 za sztukę.

Co można sprawdzić poprzez numer VIN?

Numer VIN to nośnik wielu danych o naszym pojeździe. Sprawdzając numer VIN na jednej z powyższych stron, możemy odnaleźć informacje takie jak:

 • Przydatne informacje. Zazwyczaj możemy odnaleźć średni przebieg pojazdu ukazany na wykresie, który jest opracowywany w oparciu o podobne pojazdy w bazie.
 • Informacje o pojeździe. Praktycznie każda wyszukiwarka numerów VIN nawet za darmo pozwala sprawdzać najważniejsze specyfikacje swojego samochodu. Są to między innymi rok modelowy, silnik, skrzynia biegów, średnie spalanie, typ paliwa i wiele więcej.
 • Bazy skradzionych pojazdów. Znakomita większość dekoderów VIN pozwala na sprawdzenie tego, czy Twój potencjalny samochód nie był kradziony. Dekoder przeszukuje ewidencję pojazdów skradzionych w kilkunastu krajach, by wyciągnąć informacje niezbędne informacje.
 • Historia pojazdu. Nie za każdym razem znajdziemy te informacje, a szkoda, bo są one skrajnie ważne. W historii pojazdu możemy sprawdzić odczyty licznika, historię uszkodzeń, przeznaczenie pojazdu w przeszłości, historię cenową samochodu.
 • Dziennik sprawdzeń. Są to dane na temat tego, ile razu numer VIN samochodu został wpisywany w przeszłości. Jeżeli przynajmniej kilka lub kilkanaście, to może oznaczać to, że samochód miał wielu właścicieli lub po prostu nie może się sprzedać od dłuższego czasu.
 • Wyposażenie. Przed zakupem samochodu warto upewnić się, czy sprzedawca mówi prawdę na temat wyposażenia auta. Dzięki temu możemy dojść do tego, czy niektóre elementy, np. szyby są oryginalne.
 • Archiwalne zdjęcia. Jeżeli samochód był wystawiony na sprzedaż na przykład w serwisach aukcyjnych w Niemczech, to dobry dekoder WIN będzie miał te zdjęcia i pokaże Ci je. Często nie znajdziemy takich zdjęć, ale gdy już są, to są warte każdej ceny.

Płatny czy bezpłatny dekoder Vin?

W internecie można znaleźć masę darmowych stron do sprawdzania VIN. Jeżeli tutaj jesteś, to prawdopodobnie miałeś do czynienia z tego typu portalami. Owszem, można dowiedzieć się z nich pewnych informacji, lecz są to ogólnodostępne dane.

Nie znajdziemy w nich żadnych zdjęć, historii licznika lub danych o kradzieżach. Jeżeli na poważnie myślisz o zakupie danego samochodu, warto rozważyć inwestycję w raport VIN, ponieważ informacje zawarte tam mogą zadecydować, czy warto kupić auto, czy lepiej odpuścić.

Gdzie znaleźć numer VIN samochodu?

Jest bardzo wiele sposobów, aby znaleźć numer VIN samochodu.

Jeżeli dopiero przymierzasz się do zakupu i chcesz uzyskać numer VIN, warto przefiltrować ogłoszenia na takie, które zawierają numer VIN. Wówczas w łatwy sposób możesz go zdobyć. Możesz również zadzwonić do sprzedawcy i poprosić o ten numer.

Numer VIN jest zapisany w kilku miejscach wewnątrz pojazdu. Te miejsca są różne w zależności od marki, ale najczęściej powinny być to:

 • obudowa deski rozdzielczej
 • wzmocnienie czołowe
 • podłoga kierowcy lub pasażera
 • wzmocnienie boczne
 • przegroda czołowa
 • podłoga w bagażniku
 • pod tylnymi siedzeniami

Czy w dekoderze VIN znajdziemy informacje o każdym samochodzie?

Jak zapewne wiesz, aby sprawdzić historię pojazdu, należy za to zapłacić. Jeżeli za coś płacisz, to chcesz mieć pewność, że otrzymasz kompletne informacje o swoim potencjalnym samochodzie. W przypadku stron z VINami nie zawsze jest to regułą.

Jeżeli szukasz samochodu nowszego, który nie jest starszy niż 10 lat, to jest duże prawdopodobieństwo, że natkniesz się na jego historię. Nowsze samochody istnieją w aktualnych bazach danych, toteż dużo łatwiej uzyskać o nich informacje. Oczywiście nie ma tam każdego samochodu, jednak jest spora szansa, że ten, którego szukasz będzie dostępny.